Gmina Rozogi intensywnie opracowuje lokalne plany rozwoju dla poszczególnych wsi. Jest to niezbędny element starań samorządu o maksymalne wykorzystanie nowego rozdania funduszy unijnych. Jako pierwszy światło dzienne ujrzał plan rozwoju Wilamowa.

Wsie z planem

AKTYWNI I ESTETYCZNI

To, że plan dla Wilamowa gmina opracowała w pierwszej kolejności, podyktowane zostało dwoma względami.

Wieś bierze w tym roku udział w organizowanym przez Urząd Marszałkowski konkursie "Aktywna wieś Warmii i Mazur". Również w tym roku, wraz z kilkoma innymi miejscowościami gminy Rozogi zamierza ubiegać się o dofinansowanie z funduszy unijnych projektu uwzględniającego szereg prac mających poprawić wiejską estetykę. Start w konkursie wojewódzkim nie jest dla mieszkańców Wilamowa całkowicie nowym doświadczeniem. Przed rokiem zajęli drugie miejsce w wojewódzkim plebiscycie na najpiękniejszą wieś. W toku przygotowań udało się m.in. zagospodarować położony w środku wsi staw. Nagrodę (2 tys. złotych) mieszkańcy postanowili zainwestować w remont i wyposażenie świetlicy wiejskiej. Wspólnie zamierzają kontynuować wysiłki zmierzające w stronę upiększenia swojej miejscowości. W planach mają budowę altany na grobli wiejskiego stawu oraz organizację letniego festynu.

Natomiast projekt, w ramach którego Wilamowo ma ubiegać się o pieniądze unijne, obejmuje budowę boiska do koszykówki, dalsze zagospodarowywanie stawów, urządzenie placów zabaw, wykonanie ciągów spacerowych oraz nasadzenia zieleni parkowej. Podobne obiekty mają powstać również w Borkach Rozowskich, Dąbrowach, Księżym Lasku i Farynach.

- To dla nas pierwsze podejście jeśli chodzi o pozyskiwanie środków unijnych. Możemy jednak liczyć na wsparcie gminy - mówi sołtys Wilamowa Halina Zyśk.

Gotowa jest już dokumentacja techniczna przedsięwzięcia. Zgodnie z wyliczeniami, pochłonie ono około 600 tys. złotych.

PRACUJĄ SAMI

Sekretarz gminy Rozogi Lucja Litwińczyk podkreśla, że opracowywanie planów rozwoju poszczególnych wiosek jest koniecznością przy staraniach o pieniądze z funduszy europejskich. Podobne dokumenty gmina przygotowuje już dla siedmiu innych miejscowości. Każdy zawiera krótki opis wsi, charakterystykę jej struktury społecznej, listę zadań, które mieszkańcy zamierzają zrealizować przy wsparciu funduszy oraz harmonogram prac. Plany gmina wykonuje samodzielnie.

- Nie ma potrzeby zlecać tego specjalistom z zewnątrz. Sami najlepiej znamy swoje otoczenie i jego potrzeby - tłumaczy Lucja Litwińczyk. Dodaje, że praca nad planami rozwoju wzbudza spore zainteresowanie miejscowych społeczności.

- Dowiadują się w ten sposób czegoś więcej na temat najbliższej okolicy a także historii swoich wsi - mówi sekretarz Litwińczyk.

Projekt modernizacji terenów zielonych i wypoczynkowych w gminie Rozogi najprawdopodobniej zostanie złożony w Urzędzie Marszałkowskim jeszcze w tym roku.

Wojciech Kułakowski

2007.03.21