limg("15_FOTO.JPG", "Święta Bożego Narodzenia trudno wyobrazić sobie bez choinki.

Na zdjęciu wigilijna uroczystość w przedszkolu „Fantazja”");

W tym roku wyjątkowo trafnym jest stwierdzenie, że wraz ze śniegiem i mrozem zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Święta te to radosny okres rodzinnych spotkań, wręczania prezentów oraz pięknych dekoracji. O wiekowej tradycji tych świąt przypominają co roku oświetlone i ustrojone choinki ustawione w domach, kościołach, czy też coraz częściej w miejscach publicznych, świąteczne girlandy dekorujące ulice miast, urzędów, domów, czy też balkonów naszych mieszkań. Są to święta najbardziej lubiane ze wszystkich obchodzonych w Polsce. Czekamy jednak na nie z różnymi uczuciami. Jednym kojarzą się one z ciepłem i bliskością, drugim z bolesną samotnością. Dniem szczególnym tych świąt jest Wigilia. O wieczorze wigilijnym myślimy z ogromnym rozczuleniem i staramy się go spędzić tak jak nakazuje tradycja. Magia wieczerzy wigilijnej wynika też z tego, że niemal o tej samej porze we wszystkich polskich domach dzielimy się opłatkiem, zasiadamy do kolacji, śpiewamy kolędy. Na ten wieczór czekamy przez cały rok. Jego niepowtarzalna atmosfera sprawia, że nawet skromne postne dania nabierają wyjątkowego smaku.

W blasku świec

Świąteczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia trudno wyobrazić sobie bez choinki, zwłaszcza w tych rodzinach gdzie są małe dzieci. Jednak wiele rodzin przypomina gniazda ptaków, z których wykluły się pisklęta, wyfrunęły i założyły własne rodziny. Żyjemy w takich czasach, że nasze dorosłe dzieci z różnych obiektywnych względów nie są w stanie spędzić z nami tego radosnego wieczoru i świąt. Tęsknotę i nostalgię tego wieczoru mogą nam zminimalizować właśnie świece. Nieocenione są one bowiem w tworzeniu nastroju ciepła i przytulności. W blasku świec kolacja wigilijna nawet przy nieobecności naszych dzieci stanie się nie tylko radośniejsza i romantyczna, ale pomoże też w stworzeniu odświętnej atmosfery w mieszkaniu. Kompozycje ze świecami podkreślają również klimat świątecznych dni. Stroiki zaś ze świecami w małych mieszkaniach mogą nawet zastąpić choinkę. W sklepach jest teraz bardzo bogaty wybór świec w różnych barwach, kształtach i zapachach. Bogaty jest również wybór świeczników. Ale co tam, działkowiec może zamist tego wykorzystać naturalne podstawki ze swojej działki np. wydrążone jabłka. Możliwości świątecznego przystrojenia mieszkania i stołu jest na tyle dużo, że warto zaufać własnej wyobraźni, która podpowie najlepsze rozwiązanie.

Bożonarodzeniowe drzewko

Zbliżające się święta jak co roku stawiają nas przed wyborem bożonarodzeniowego drzewka. W ostatnich latach coraz modniejsze stają sie tzw. ekologiczne choinki oferowane w pojemnikach, które po świętach można wystawić na zewnątrz, a wiosną posadzić na działce. Najpopularniejszymi oferowanymi drzewkami są świerki. Są to jednak bardzo wysokie drzewa (do 40 m wysokości): do uprawy na działce zupełnie się nie nadają. Musimy poszukać gatunku i odmian o słabym wzroście i tym trzeba kierować się przy zakupie. Oprócz świerków poleciłbym jodłę koreańską – najsłabiej rosnącą, która dopiero po 20 latach osiąga około 8 m wysokości. Pojemnikową choinką w domu nie możemy niestety zbyt długo się cieszyć. W ciepłym mieszkaniu może ona stać nie dłużej jak około 10 dni. Zbyt długie przetrzymyanie może spowodować jej rozhartowanie i nadawać się będzie tylko do wyrzucenia. Osobiście jestem zwolennikiem zakupu naturalnych ściętych choinek pochodzących z celowo zakładanych poletek przez leśników bądź innych producentów. Drzewka takie przez kilka lat dobrze służyły przyrodzie, pochłaniając szkodliwy dwutlenek węgla, by następnie przybrać odświętną szatę i radować domowników. Zwolennikom intensywnych zapachów poleciłbym choinki sosnowe pod warunkiem, że dysponują wiekszymi mieszkaniami, bowiem zajmują one znaczną powierzchnię.

Kończąc ten artykuł chciałbym świąteczne życzenia wyrazić słowami Jana Twardowskiego:

„Pomódlmy się w Noc Betlejemską

w Noc Szczęśliwego Rozwiązania

by wszystko się nam rozplątało

węzły, konflikty, powikłania.”

Wszystkim zaś działkowcom życzę spokoju, wszelkiej pomyślności i wspaniałych plonów w 2013 roku.

Stanisław Stefanowicz