Najnowsza wystawa w Muzeum Mazurskim, poświęcona Żydom zamieszkującym do II wojny światowej w Otwocku to wędrówka po świecie, którego już nie ma, a który przez stulecia był integralną częścią Polski. Wernisażowi towarzyszył koncert niezapomnianych melodii żydowskich w wykonaniu zespołu Jerzego Antoszkiewicza.

Kraina dziwnych snów

Wystawa zatytułowana „Kraina dziwnych snów” została przygotowana przez Muzeum Ziemi Otwockiej. Przedstawia ona dzieje społeczności żydowskiej Otwocka od końca XIX w. aż do II wojny światowej. Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwsza z nich zawiera czarno- białe impresyjne fotografie Tomasza Brzostka, które oddają aurę przedwojennych żydowskich dzielnic i ukazują ślady po dawnych mieszkańcach podwarszawskiego miasteczka. Druga część to plansze fotograficzno-tekstowe opracowane przez dyrektora otwockiego muzeum Sebastiana Rakowskiego. Prezentują one zagadnienia związane m. in. z uczestnictwem ludności żydowskiej w życiu społecznym, religijnym oraz kulturalnym. Część wystawy poświęcona jest tragedii Żydów w okresie II wojny światowej. Ekspozycja przypomina też o tych mieszkańcach Otwocka, którzy w dobie Holocaustu nieśli pomoc swoim żydowskim sąsiadom czy znajomym, za co później zostali uhonorowani mianem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Podczas wernisażu (5 grudnia) kierownik Muzeum Mazurskiego Monika Ostaszewska-Symonowicz tłumaczyła, skąd pomysł na to, by wystawę pokazać mieszkańcom Szczytna.

- Społeczność żydowska była bardzo ważnym elementem historii naszego regionu i tą ekspozycją chcieliśmy o tym przypomnieć - mówiła, prezentując przy okazji krótki rys historyczny ukazujący dzieje Żydów w Prusach Wschodnich.

Niezwykle ciepło przyjętym punktem wernisażu był koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu warszawskich muzyków pod kierunkiem Jerzego Antoszkiewicza. Przypomnieli oni słynne melodie, w tym także niezapomniane piosenki z musicalu „Skrzypek na dachu”, które wraz z artystami śpiewali wszyscy goście zgromadzeni w wypełnionej po brzegi sali kaflowej szczycieńskiego muzeum. Wystawę pt. „Kraina dziwnych snów” można oglądać do połowy stycznia.

(ew)/Fot. E. Kułakowska