Ponad 150 dziewcząt i 200 chłopców wzięło udział XII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w judo. W zawodach (29 kwietnia - 2 maja), które odbywały się w hali sportowej im. Huberta Wagnera w Szczytnie, reprezentanci województwa warmińsko-mazurskiego zdobyli tylko jeden medal.

Olimpiada jest odpowiednikiem Mistrzostw Polski w kategorii juniorów młodszych. Do walki o medale najpierw przystąpili chłopcy - łącznie 200 zawodników reprezentujących wszystkie województwa. O ile walki eliminacyjne stały na zróżnicowanym poziomie, to pojedynki finałowe dostarczyły kibicom wielu emocji. Do walki o medale zakwalifikował się tylko jeden reprezentant naszego województwa - Arkadiusz Załuski ze SPARTAKUSA Olsztyn startujący w wadze powyżej 90 kg. W pojedynku o brąz stoczył bardzo wyrównaną walkę z zawodnikiem z Jarocina. O porażce olsztynianina zadecydowała dopiero dogrywka.

W kategorii do 90 kg niepodzielnie panował brązowy medalista Mistrzostw Europy juniorów młodszych Tomasz Domański z toruńskiego JUDO, wygrywając wszystkie pojedynki przed czasem.

Najbardziej emocjonująco zapowiadała się walka finałowa w kat. do 73 kg, w której spotkali się Błażej Mielcarek z AZS AWF Gdańsk i Radosław Koszczyński z AZS Bydgoszcz. Obaj zawodnicy przez eliminacje przeszli jak burza, wygrywając wszystkie pojedynki przed czasem. Po wyrównanym początku inicjatywę przejął Mielcarek, wykonując w krótkim odstępie czasu waza-ari i yuko, po czym kontynuując walkę w parterze, założył przeciwnikowi trzymanie. Pojedynek zakończył dźwignią, po której rywal "odklepał", dając znak, że się poddaje. Mielcarek został uznany przez trenerów i kibiców najlepszym zawodnikiem turnieju, pokonując w walce o ten tytuł Domańskiego.

W rywalizacji drużynowej zwyciężyli CZARNI Bytom przed WYBRZEŻEM Gdańsk i MKS Czechowice-Dziedzice, wśród województw triumfowało śląskie przed pomorskim i mazowieckim.

W trakcie walk eliminacyjnych dziewczęta zaprezentowały nieco mniejszą ilość technik niż rywalizujący przed nimi chłopcy, natomiast ich pojedynki były równie emocjonujące i zacięte.

W kat. wagowej powyżej 70 kg znakomicie spisała się Joanna Jaworska z TRUSO Elbląg, która zwyciężyła w finale przed czasem reprezentantkę łódzkiej GWARDII Martę Rózgę.

Niestety, był to jedyny medal dla naszego województwa zdobyty podczas Olimpiady w judo. Joanna Jaworska została uznana najlepszą zawodniczką woj. warmińsko-mazurskiego otrzymując z rąk burmistrza Pawła Bielinowicza nagrodę rzeczową.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyło WYBRZEŻE Gdańsk przed CZARNYMI Bytom i GWARDIĄ Łódź, a wojewódzkiej - śląskie przed pomorskim i wielkopolskim.